Plavání
Plavání s miminky: všechna pro a proti
/článek je převzat z redakce Babywebu/
Kojenecké plavání představuje velice populární aktivitu pro rodiče s kojenci a batolaty. Množství klubů, které plavání pro nejmenší nabízejí, narůstá geometrickou řadou. Pokud se právě zamýšlíte nad tím, jestli to vyzkoušet také, jaká jsou pro a proti tohoto "sportování" s miminky a na základě jakých kritérií vybírat plavecký klub, pak vám náš článek jistě přijde vhod.
Náš život je od počátku spojen s vodou - plod se vyvíjí ve vodním prostředí, voda nás provází den co den a stále nás ve své rozmanité podobě fascinuje. Výrazný přínos plavání, respektive pohybu ve vodním prostření, je prokázán a vychází z přirozeného vývoje člověka.
Děti si pasivní adaptaci na vodní prostředí přinášejí na svět z prenatálního prostředí. Pohyby, které kojenec ve vodě provádí, proto připomínají plavání, ale jsou spontánní, neboť kojenci chybí motorické schopnosti. Tyto reflexy způsobují, že pobyt ve vodě je většině dětí příjemný. Aktivním přirozeným pohybem ve vodě děti získávají nové různorodé zkušenosti, osvojují si nové dovednosti - jak motorické, tak i sociální, rozvíjejí svá poznání, komunikační schopnosti, osamostatňují se.
Proč chodit s miminkem "plavat"?
Cílem kurzů kojeneckého plavání není naučit miminko plavat, ale naučit ho nebát se vody, osvojit si dýchání, splývání a připravit ho na vlastní výuku plavání. Děti dříve získají cit pro vodu a je pravděpodobné, že se naučí dříve a dobře skutečnému plavání (ve věku čtyř až pěti let).
Hlavní přínosy plavání kojenců ze zdravotního hlediska:
- podporuje psychomotorický vývoj, koordinaci a hrubou motoriku
- děti se postupně otužují - posiluje se imunitní systém a celková odolnost organismu
- plavání příznivě ovlivňuje srdeční a cévní systém
- zlepšuje střevní peristaltiku (trávení)
- děti celkově lépe prospívají
- pohyb ve vodě napomáhá k odstranění a prevenci různých nedostatků a vad držení těla
- působí do budoucna jako prevence před utonutím
- prohlubuje spánek a posiluje chuť k jídlu
Najdou se i důvody vysloveně příjemné povahy:
- úžasný zážitek pro děťátko i maminku nebo tatínka
- působí na dobrou náladu - dítě má z plavání radost, po úspěšném zvládnutí cviku nabývá pocitu sebevědomí (až u trochu větších dětí)
- zpestřuje rodičovskou dovolenou
- plavání miminek je jednou z mála komplexních pohybových aktivit pro děti do jednoho roku
- dává základ pro pravidelný režim
- pomáhá rozvíjet pevnost důležitého citového pouta mezi dítětem a maminkou nebo tatínkem
Existují však i určitá rizika:
- z chlorované vody se uvolňují škodlivé sloučeniny chloru - chloraminy, které dráždí sliznice, pokožku a dýchací cesty a můžou být spouštěčem astmatu
- u malých "plaváčků" je častější výskyt infekcí dýchacích cest než u dětí, které nechodí plavat, ani při nejlepší vůli není možné zabránit fekálnímu znečištění vody, ve které kojenci plavou, a to s sebou nese riziko zažívacích obtíží, vyrážek, zánětů očí a uší
- z bazénu si můžete přinést "suvenýr" v podobě plísní, molusky nebo bradavic
Z těchto důvodů je dobré poradit se s dětským lékařem předtím, než se s děťátkem na plavání zapíšete. Opatrní by měli být zejména rodiče dětí, které mají dědičné předpoklady pro alergie, astma, atopický ekzém a podobně. Zajímá-li vás blíže otázka hygieny při kojeneckém plavání a její kontrola, přečtěte si stanovisko Státního zdravotního ústavu ke kurzům plavání kojenců a batolat.
V rámci možných negativ zmiňme ještě jednu eventualitu, která řadu rodičů zaskočí. Každé dítě je jiné, většinu hrátky ve vodě baví, ale některé nejsou plaváním nadšené ani trochu a celé lekce prokřičí. Pro jistotu si proto předem zjistěte, jaké má provozovatel storno podmínky.
ROZHOVOR S MUDr. JANOU HOCHOVOU
Jednou z průkopnic a propagátorek kojeneckého plavání v Československu a následně v Česku je PaedDr. Jana Hochová. K vodě měla velmi blízko už jako reprezentantka ČSSR v plavání s ploutvemi, ale později se zaměřila především na metodiku pohybových "vodních" aktivit pro nejmenší děti. Jako osobu z nejpovolanějších jsme ji proto požádali o odpovědi na nejčastější otázky, které maminky a tatínky zajímají.
Zjistěte si, zda vám vyhovují prostory, teplota vody, velikost bazénu, zázemí. Zajištěna musí například být i bezpečnost dítěte v okamžicích převlékání a sprchování rodiče, prostor pro kočárky, oddělené šatny pro tatínky a maminky a podobně. Důležitá je také odpočívárna po plavání, není vhodné hned po koupání přejít ven. Na kurzu by se také neměli setkávat kojenci různého věku a různých pohybových dovedností, například děti půlroční a rok staré."
Další metoda je tzv. delfínkování. Zde bych byla velice opatrná. Je to metoda, která se k nám dostala z Ruska. Je to řízené a zátěžové potápění. Podle odborníků může jít až o trénink v hypoxii, a to i u kojenců. S touto metodou zásadně nesouhlasím a musím před ní varovat."
Tato metoda podporuje přirozený pohyb dítěte ve vodě, jako je šlapání vody, hrabání. Na tyto dovednosti, získané hrou navazuje nácvik plavecké lokomoce."
Při koupání s miminkem byste měla mít pohodu a klid, nikoli stres. Také si zkontrolujte teplotu vody. Když někdo tvrdí, že 27 °C pro děti stačí, tak mu určitě nevěřte. U dětí do tří let doporučuji teplotu vody 29 až 31 °C. Po plavání je především v chladnějších měsících roku nezbytná aklimatizace dítěte. Dobře dítě osušte, nezapomeňte na vlásky a zvukovody a nejméně půl hodiny s ním zůstaňte v odpočívárně. Jeho organismus se tak lépe vyrovná s nízkou venkovní teplotou.
Pro zdravé děťátko a jeho rodiče může být kojenecké plavání příjemným zpestřením dní, vítanou a užitečnou zábavou a první "společenskou" aktivitou. Na druhou stranu se bez něj dítě docela dobře obejde a jeho životní štěstí na něm rozhodně nestojí. Pokud by pro vás návštěva kurzů plavání pro nejmenší znamenala náročné a únavné cestování do vzdáleného města nebo příliš zasahovala do rodinného rozpočtu či organizace dne, můžete ji s čistým svědomím ze svého rozvrhu vyškrtnout."