Plavky

Plavky: desatero správné péče

Namáčení ve slané a chlorované vodě, k tomu řádná dávka UV záření. To všechno musí vydržet vaše plavky, aniž by vyšisovaly nebo změnily tvar. Jak jim v tom pomoci?
Životnost plavek ovlivníte zejména pravidelnou péčí ve chvíli, kdy jsou právě nejvíce zátěžovány. Samozřejmě že výrobce počítá s tím, že jsou plavky namáhány, ale stejně potřebují, abyste se o ně kvalitně starali. Můžete tak prodloužit jejich životnost, i když si přitom musíte uvědomit, že nejsou nesmrtelné.

Správná péče o plavky

  1. Nové plavky před prvním použitím properte ve vlažné vodě a dejte uschnout. Voda lázně by měla mít teplotu 30-40 °C, dle rady výrobce. Můžete do ní přidat mýdlo s neutrálním pH.
  2. Vždy po návratu z koupaliště či pláže plavky pořádně vymáchejte ve vlažné čisté vodě, abyste z nich odstranili chlor nebo sůl. Poté je vyvěste a nechejte uschnout.
  3. Nikdy je nenechávejte dlouho nacpané a zmuchlané v igelitovém sáčku nebo tašce, protože by to mohlo poškodit jejich tvar. Při praní je ani moc nekruťte nebo nenatahujte.
  4. Hlavně u plavkových podprsenek s vyztuženými bezešvými košíčky dávejte pozor, aby nedošlo k jeho prolomení, například během skladování, uložení v tašce při cestách... Takovým zacházením se povrch koše zvrásní a podprsenka se navždy znehodnotí.
  5. Při praní plavek nepoužívejte aviváž - rozleptává vlákna a snižuje elastičnost a tloušťku materiálu, plavky pak jakoby ,řídnou' a ztrácejí pružnost.
  6. Dávejte pozor, abyste přes plavky nenatírali opalovací přípravky, zvlášť krémy a oleje. Velmi špatně jdou odstranit a mohou změnit barevnost plavek.
  7. Plavky po koupání perte v ruce. Při praní v pračce volte program na hedvábí nebo ruční praní. Vadí jim hlavně vysoké otáčky. Ideálně je perte v pracím sáčku, a pokud na nich jsou nějaké aplikace - například kamínky, tak je perte otočené na rubovou stranu. Několikrát za sezonu jim jemné vyprání v pračce neuškodí, naopak se z nich lépe dostanou zbytky potu, přípravků, ale i jemný písek. Vždy ale volte program s teplotou, kterou doporučuje výrobce.
  8. Plavky nemají rády ani některé lázeňské procedury, jako jsou termální lázně, bahenní koupele, solária a podobně. Teplota nad 30 °C má vliv na kvalitu a strukturu materiálu plavek a jejich barvu. Proto je ani nesušte v sušičce, na prudkém slunci, nežehlete.
  9. Pokud můžete, vystřídejte během dne u vody alespoň dvoje plavky. Je to výhodné z hygienického hlediska, ale také proto, že pokud máte jen jedny, mohou být v určitých partiích celý den mokré, což nesvědčí ani vám, ani jim.
  10. V případě, že navštěvujete různé vodní atrakce, skluzavky a podobně, měli byste si na to vybrat plavky hladké, bez ozdob, které by se třením ničily, mohly se utrhnout... Jemná vlákna materiálu plavek se mohou poškodit i při sezení na kamenech na pláži, o dřevo lavičky nebo zídku, takže na to dávejte pozor.